Zapraszamy serdecznie
na 10 edycję Riesling Weeks,
w której niepodzielnie panuje Król Riesling
W dniach 10.06-30.06.2024 w naszych Vinotekach 13 i sklepie internetowym odbędzie się kampania, której celem jest promowanie jakościowego niemieckiego Rieslinga i innych niemieckich szczepów. Wspierając tę edycję, postanowiliśmy włączyć wszystkie wina od naszego producenta Schäfer-Fröhlich w specjalnej ofercie:

-15% zniżki zniżki na wszystkie wina z winnicy Schäfer Fröhlich dostępne w
sklepie online i sklepach stacjonarnych
Informacje dodatkowe
O Schäfer-Fröhlich

Rodzina Fröhlich zajmuje się uprawą winorośli od XIX wieku, ale winnica Schäfer-Fröhlich została założona dopiero w latach 70. XX wieku. W tym czasie obie rodziny połączyły siły poprzez małżeństwo, stopniowo budując jedną z najbardziej znanych winnic w Nahe i całych Niemczech. Prawdziwy punkt zwrotny pod względem jakości nastąpił, gdy Tim Fröhlich, który tak się składa, że nadal kieruje tą winnicą, przejął rodzinny biznes w połowie lat 90-tych i od tego czasu reputacja winiarni rośnie. Fröhlich swój pierwszy rocznik zrobił w 1995 roku w wieku 21 lat. W tamtym momencie zarówno Fröhlich, jak i wioska Bockenau, w której znajdowała się winnica, były stosunkowo nieznane.

Wina te należą do najbardziej poszukiwanych rieslingów w Niemczech, a wioska Bockenau stała się wysoko cenionym podregionem Nahe. Duża część sukcesu wynika z kilku sprytnych przejęć dokonanych przez Fröhlicha w jednych z najlepszych winnic w regionie, co niemal podwoiło pierwotny majątek rodziny. Obecnie Schäfer-Fröhlich uprawia winnice o powierzchni ponad 50 akrów (21 hektarów) w osadach Felseneck w Bockenau oraz Halenberg i Frühlingsplätzchen (znanych z bogatego w żelazo łupka czerwonego) w Monzingen; a także winnice oparte na porfirze Stromberg w Bockenau oraz Felsenberg i Kupfergrube w Schlossböckelheim. Niektóre winnice są tak strome (nachylenie do 70%), że ręczna praca jest niemal koniecznością. Fröhlich to perfekcjonista do granic możliwości – prawdziwy fanatyk terroir. W swojej produkcji wina dąży do precyzji i elegancji. Nawet w gorących i wytrawnych rocznikach udaje mu się zachować kwasowość, zawsze tworząc linię wdzięcznych Rieslingów typowych dla stylu winnicy. Młode wina wykazują „sporadyczne” nuty, powstałe w wyniku spontanicznej fermentacji i redukcyjnej produkcji wina. Jednak z biegiem czasu wina pięknie się integrują i na długo pozostają w piwnicy prawdziwymi klejnotami. Winiarnia oferuje sześć różnych rieslingów Grosses Gewäch (GG), z których każdy prezentuje (niewielkie) różnice w mikroklimacie i glebie. Choć Felseneck GG może być najpopularniejszą butelką Fröhlicha, wszystkie jej konkurencje wyróżniają się obok niej, pokazując prawdziwy rodowód tej rodzinnej winnicy.

Wina Schafer-Fröhlich niezmiennie zdobywają znakomite oceny we wszystkich głównych publikacjach winiarskich, w tym w ostatnich artykułach w Insider Weekly Wine Spectator oraz Wine Advocate. Jednak najlepszym osiągnięciem w Stanach Zjednoczonych był rok 2019, kiedy Fröhlich otrzymał od Jamesa Sucklinga prestiżowy tytuł „Najlepszego białego wina na świecie”. Gault Millau przyznał Timowi Fröhlichowi tytuł Winogrodnika Roku 2010. W Feinschmecker, wspaniała parcela Felseneck została uznana za najlepszy Riesling ze 100 punktami. Robert M. Parker pisze w nagłówku: „Obecnie w Niemczech nie ma bardziej ekscytującej i ekscytującej winnicy niż Schäfer-Fröhlich”.

Nahe – Witamy na Dzikim Zachodzie Niemiec

Nahe to jeden z najmniejszych i najbardziej zróżnicowanych geologicznie regionów Niemiec. Obszar ten, prawnie uznany po raz pierwszy w 1971 r., nosi nazwę rzeki Nahe i jest domem dla jednych z najlepszych winnic i winiarni w Niemczech. Ponieważ w Nahe występują naprzemiennie różne rodzaje gleb, umożliwia to produkcje win o niespotykanym charakterze w okolicznych regionach winiarskim.

Od 2001 roku winnica należy do prestiżowego stowarzyszenia VDP, czyli Verband Deutscher Prädikatsweingüter. VDP i jej około 200 członków stanowią jakościową awangardę niemieckiej uprawy winorośli. Przejrzysta struktura organizacyjna Stowarzyszenia została zaprojektowana w taki sposób, aby przez cały czas mogło skutecznie bronić wysokich standardów jakości niemieckiego wina. Jest jedną z najstarszych organizacji winiarskich na świecie, gdyż jej początek datuje się na rok 1910. Wybierając wino sygnowane znakiem winnego orła, mamy pewność, że w butelce zamknięte jest wino wysokiej jakości.

Od 2021 winnica jest oficjalnym członkiem FAIR'N GREEN, stowarzyszenia, którego systemem opiera się na zrównoważonej uprawie winorośli. Winiarnie są corocznie kontrolowane przez ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju i podlegają standardom FAIR’N GREEN e.V. co stawia wysokie wymagania we wszystkich obszarach zrównoważonego rozwoju, jak ekologii, ekonomii czy odpowiedzialności społecznej.

O Riesling Weeks

Riesling jest jedną z najznakomitszych odmian białych winorośli. Pokazuje swe mocne strony we wszystkich możliwych odsłonach i jest świetnym towarzyszem wielu potraw, w szczególności dań z ryb, drobiu, dań kuchni azjatyckiej i deserów.

Tegoroczna letnia akcja promocyjna „Riesling Weeks” jest organizowana przez Niemiecki Instytut Wina organizację działającą na rzecz promocji wina niemieckiego na świecie.

Zapraszamy do sklepów stacjonarnych:
Vinoteka 13, Kraków Siewna 25
Vinoteka 13 Kraków, Rynek Główny 13
Vinoteka 13, Warszawa, Bracka 9